View Single Post
Old 10-03-2012, 12:12 PM   #6041
kspiv
Glitter Guru
 
kspiv's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: central Illinois
Posts: 5,303
Send a message via AIM to kspiv
Default

Quote:
Originally Posted by DianeCraft View Post
When I calculate pricing, I consider 2 things:

1. Calculation: total product cost doubled, then doubled again.
($1 cost would be sold for $4)
2. Would I pay this price for this item?

I have been selling snowman hershet abrs for $2. This year, I am increasing cost to $3 or 2/$5.
Does this seem reasonable to others?
Diane...I am doing the same thing. I sold them for $2.50 or 3 for $6 last year and sold out quickly but plan to do the $3 or 2 for $5 this year. I think that does seem reasonable. Chocolate bars arent getting any cheaper (unless you can find a great deal!! which I haven't yet....lol) and to make the hats and scarves takes up some time.

I like your formula....thats pretty much what I do, too. I figure if I would pay X amount for something, then others would too, cuz I am pretty cheap! haha
__________________
Kelly
kspiv is offline  
Tweet this Post! Share on Facebook Reddit!! Pin on Pinterest! Share on Google+!
Reply With Quote